Prof.Dr.Mehmet Çakıcı

Prof.Dr.Mehmet Çakıcı

Prof.Dr.Mehmet Çakıcı

1966 yılında Lefkoşa/Kıbrıs’ta doğdu. İlkokulu Atatürk İlkokul’unda, ortaokulu Bayraktar Ortaokul’unda okul biricisi olarak ve lise eğitimini de Lefkoşa Türk Lisesi’nde bitirdi. 1985 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde İngilizce Tıp eğitimine başladı. Eğitimi esnasında Londra’da 1991 yılında St.Thomas and Guys Hospital’de, Southwestern Hospital’de, Brook General Hospital’de ve 1992 yılında da Charing Cross Hospital’de psikiyatri stajları yaptı. 1994-1998 yılları arasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde psikiyatri ihtisası yaparak psikiyatri uzmanı oldu. 1997 yılında “Şizofrenik Hastalarda MRI ve SPECT Bağıntısı” isimli makalesi 33.Türkiye Ulusal Psikiyatri Kongresi en iyi araştırma ödülünü ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi 70.Yıl Özel Ödülünü kazandı. 1996-2000 yılları arasında ikinci uzmanlığı olan Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Adli Tıp Doktorasını yaptı. 1997-1998 yılları arasında İstanbul’daki liselerde uyuşturucu madde kullanımının önlenmesine yönelik çalışmalar yapan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Bağımlılık ve Gençik Komisyonu” üyeliği yaptı. Bugün dahi İstanbul liselerinde okutulan “Yaşam Becerileri Klavuzu”’ isimli gençlerinin madde kullanımının önlenmesiyle ilgili eğitim programının kitabını hazırladı.

 

1998 yılında Kıbrıs’a geri dönerek Yakın Doğu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü Başkanı olarak çalışmaya başladı. Askerlik görevi esnasında Askerdeki intiharların önlenmesine yönelik olarak KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı içerisinde Psikiyatrik Tedavi ve Psikolojik Danışmanlık Merkezini (PEDAM) kurdu ve ruh sağlığı hizmetlerinin yerleşmesi için program hazırladı. KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı içerisinde intiharların ve şiddeti azaltılmasında önemli katkıları olması nedeniyle 1999 yılında KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Ödül ve Takdir Belgesini aldı.

Dr.Mehmet Çakıcı 2001 yılında “Bankazedelerde Psikolojik ve Psikopatolojik Belirtilerin İncelenmesi” isimli çalışması ile Türkiye’de ikinci kez en iyi araştırma ödülünü kazandı. 2001 Yılında Psikiyatri Doçenti oldu. Üniversiteye döndükten sonra yaptığı çalışmalar nedeniyle 2001 yılında Yakın Doğu Üniversitesi “En Başarılı Öğretim Görevlisi Ödülü”nü aldı. Sivil toplum hayatında da aktif görevlerde yer aldı. Kıbrıs Türk Ruh Sağlığı Derneği Başkanlığı, Kıbrıs Türk Tabibleri Birliği Genel Sekreterliği, Özel Hekimler Birliği Asbaşkanlığı görevlerinde bulundu. Özellikle Kıbrıs Türk Ruh Sağlığı Derneği’nin kendisinin başkanlığında canlanmasını sağlayarak topluma yönelik özellike çocuk istismarı, çocuk hakları, AIDS, Kadına yönelik şiddet, uyuşturucu gibi konularda eğitici konferans ve kampanyalar yürüttü. Sivil toplum örgütlerine katkıları ve özellikle uyuşturucu konusunda yaptığı çalışmalar nedeniyle 2002 yılında da Genç Müteşebbisler Derneği tarafından Türkiye Akdeniz Bölgesi’nde yılın 40 yaş altı en başarılı on kişisinden biri ödülü olan TOYP ödülünü“İnsanlığa ve gönüllü Kuruluşlara Hizmet” alanında aldı. 2001 Yılından Kıbrıs’taki ilk özel yatılı madde Bağımlılığı tedavi merkezi olan Pembe Köşk Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi’ni açtı. Ayrıca Kıbrıs Ruh Sağlığı Enistitüsü”nü kurarak “aile terapisi”, “madde bağımlılığı danışmanlığı” ve pozitif psikoterapi gibi programların ruh sağlığı çalışanlarına yönelik başlatılmasını sağladı. Halen 9 kitabı ve çok sayıda yayınlanmış yurt içi ve yurt dışı makalesi bulunmaktadır.

2003 yılında Barış ve Demokrasi Hareketi’nin kurucuları arasında yer aldı. 2003-2005 yıllarında BDH Lefkoşa Milletvekili olarak KKTC Meclisi’nde görev yaptı. 2004 yılında BDH’nın ilk Genel Sekreteri oldu. Barış ve Demokrasi Hareketi (BDH) ve Toplumcu Kurtuluş Partisi’nin (TKP) birleşmesi ile oluşturulan Toplumcu Demokrasi Partisi’nin ilk Genel Başkanı oldu.
Eşi Doç.Dr. Ebru Çakıcı da psikiyatrist olan Doç.Dr.Mehmet Çakıcı biri kız ve biri erkek iki çocuğu bulunmaktadır

 

SİZİ ARAYALIM
X RANDEVU TALEP FORMU